Szlaki turystyczne

W POBLIŻU ZAPORY W WAPIENICY

DUŻA PĘTLA

Piękna trasa rowerowo-spacerowa w Dolinie Wapienicy /Luizy/ Czas przejścia: około 2 godziny 30 minut.

Początkowy odcinek trasy od pętli autobusu „16”, pokrywa się ze szlakiem żółtym, który następnie odbija w lewo a trasa spacerowa prowadzi dalej prosto, wzdłuż zbiornika. Po przekroczeniu za jeziorem jednego z dopływów – potoku Barbary, droga skręca i rozwidla się w dwóch kierunkach. Idąc w lewo wzdłuż potoku Barbara, mijamy po prawej stronie leśniczówkę ‘Barbara”. Jest to dawny dom myśliwski książąt Sułkowskich. Za leśniczówką rozciąga się „Wielka Łąka”, następnie droga prowadzi nas przepiękną aleją sosen wejmutek – zwłaszcza zimą cudownie się prezentuje. Dalej rozciąga się już teren rezerwatu „stoku Szyndzielni” z licznymi potokami i strumieniami. Trasa pnąc się łagodnie w górę prowadzi nas aż do podnóży „Trzech Kopców” by w pewnym momencie mógł ukazać się nam piękny widok na tafle wody – zbiornika zapory i okolice Bielska. Stąd droga opada już cały czas w dół, aż do potoku Wapienica, którego szum dochodzi nas z lewej strony. Po prawej mijamy „Małą Łąkę” otoczoną przez stoki Wysokiej, Przykrej i Stołowej. Przed nami jeszcze kilkaset metrów i docieramy do rozstaju dróg. W dali po prawej widzimy leśniczówkę, którą mijaliśmy ok.1,5 godziny temu.
Droga powrotna prowadzi znów obok zbiornika wodnego do Krzywej Chaty, gdzie czeka na wędrujących dobra strawa i napitki wszelakie w miłej atmosferze i z widokiem na „Dolinę Luizy”, wokół której przed momentem wędrowaliśmy.

ŻÓŁTY SZLAK

Szlak żółty rozpoczyna się od parkingu nad zaporą (z miasta można dojechać autobusem nr 16).Idąc drogą leśną po około 15-20 min dochodzimy do Krzywej Chaty na zaporze,tam szlak odbija w lewo i pnie się w górę w kierunku szczytu Szyndzielni 1026m n.p.m. Z Szyndzielni można przejść trasą widokową na Klimczok 1117m n.p.m.

NIEBIESKI SZLAK

Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Wapienica a następnie odbija w prawo na wysokości zapory.Pnie się stromą górą aż na Palenice 688m n.p.m.Szlak idzie poprzez szczyty Kopany 824m n.p.m.,Wysokie 762m n.p.m.,oraz Przykra 824m n.p.m.,tam napotykamy przełęcz a następnie w górę na szczyt Błatnia 917m n.p.m.